Historie
Od nejstarších zmínek až po novodobou historii obce.
Nejstarší písemné zmínky o obci se datují do 14. století. Jedním z těchto pramenů jsou i stavební účty ke stavbě chrámu sv. Víta na Pražském hradě za léta 1372–1378. Ty dokládají existenci tehdejší osady uvedením řady jmen zelenečských povozníků, kteří vozili kámen na stavbu chrámu.
Podrobný popis historického vývoje obce je součástí rozsáhlé třídílné publikace Justina Václava Práška z počátku 20. století - Brandejs nad Labem, město, panství i okres (1908, 1910 a 1913), její třetí díl z roku 1913 se Zelenči věnuje na stranách 121-126. Celá publikace je přístupná online v Národní digitální knihovně ČR.
Archelogický výzkum
Archeologické nálezy na území obce ukazují, že oblast dnešního Zelenče byla osídlena již v mladší době železné. K nejvýznamnějším památkám, které byly odhaleny v rámci záchranného archeologického výzkumu v souvislosti se stavební činností, patří raně středověké pohřebiště z 9.-10. století se 116 kostrovými hroby a 140 pohřbenými (lokalita U Obory) a nález pozůstatků keltské osady v oblasti dnešních ulic K Lesíku, K Hájku a K Potoku.
Přehled všech zajímavých nálezů v Zelenči s fotografiemi a doprovodným komentářem zpracoval Mgr. Pavel Snítilý, archeolog Městského muzea v Čelákovicích, který se dlouhodobě věnuje archeologickému výzkumu na území obce.
O raně středověkovém pohřebišti v Zelenči se můžete podrobněji dočíst také na stránkách Městkého muzea v Čelákovicích.
Novodobá historie obce
V současné době se připravuje digitalizovaná podoba novodobé historie obce ze soukroumého archivu sběratele Miroslava Kubáňka.
Publikace
PETR ENC, Vesnička, kde se "nic nestalo" (2017)
Historická fakta o posledních okamžicích druhé světové války ve vzpomínkách pamětníků a záznamech kronikářů středočeské obce Zeleneč
MICHAL LUTOVSKÝ - JAROSLAV ŠPAČEK, Raně středověké pohřebiště v Zelenči (2020)
Výsledky archeologického výzkumu, odborná publikace